Informácia

Ordinačné hodiny v Ambulancii chirurgie a úrazovej chirurgie:  Pondelok, Streda  8:00 - 13:00 , Piatok 8:00 - 12:30

Súkromná Klinika v Malackách
Neštátne zdravotnícke zariadenie

Konzultácie ZDARMA

Plastika predného krížneho väzu

Prečo robiť plastiku krížneho väzu?

Pokiaľ je koleno nestabilné, a  sú poškodené väzy kolena, tak vzniká väčší rozsah pohybu kolena, ktorý vedie k preťažovaniu predtým chránených štruktúr kolena /chrupaviek,menisku/,  možným podvrtnutiam a tým pádom skoršiemu opotrebeniu , či už úrazom alebo následkom chronických zmien..

S uvedenými symptómami jednoznačne doporučujeme plastiku LCA. Nestabilita kolena vedie k možným podvrtnutiam kolena, tým väčšiemu riziku poškodenia meniskov a chrupaviek, jedná sa o predartrotický stav kolena.    Operácia je indikovaná aj u pacientov vo vyššom veku, ktorí nemajú poškodenie meniskov a chrupaviek, a nie je deformované koleno /valgózne, varózne/. V týchto prípadoch plastika slúži ako prevencia pred poškodením chrupaviek v ďaľšom období.

Pod pojmom plastika predného krížneho väzu /LCA/ rozumieme nahradenie poškodeného a roztrhnutého predného krížneho väzu. Štep odoberáme od samotného pacienta (tzv. autoštep) metódou  BTB štep, čo znamená bone-tendon-bone : kosť-šľacha-kosť. Odoberá sa z prednej strany kolena, časť kosti tvorí blok z pately, ďalej stredná časť šľachy pately a nakoniec kostený blok z predného horného konca tíbie (holennej kosti). Iný typ štepu sa odoberá zo šliach svalov zadnej skupiny stehna a je tvorený len šľachou...

Operačný postup: 

Po odbere štepu nasleduje artroskopická príprava kĺbneho priestoru, odstránenie zvyškov roztrhnutého LCA a vytvorenie priestoru pre nový štep. Nasleduje zacielenie a navŕtanie tibialného (v hornej časti holennej kosti) a femorálneho kanálu (v dolnej časti stehennej kosti). Ich priemer je okolo 9 mm. Ďalej operácia pokračuje zavedením štepu do kanálov, s tým že vnútrokĺbnu časť štepu tvorí len samotná šľacha. Štep sa zavádza pod kontrolou artroskopickej kamery. Najprv sa zaistí femorálna časť štepu, pri použití metódy s Mitek RigidFix® sú to dva bioresorbovateľné piny, ktoré sa zavedú do otvorov predvŕtaných pod kontrolou cieliča . Prechádzajú kolmo na ťah štepu a jeho stred, tým ho pevne fixujú vo femorálnom kanáli. V ďaľšom kroku sa v miernej flexii kolena cca 90 o/  a ťahu za štep, sa zaisťuje štep v tibiálnom kanáli buď  titánovou skrutkou, alebo bioresorbovateľnou interferenčnou skrutkou. Operácia sa ukončuje artroskopickou kontrolou správneho uloženia štepu, jeho dostatočného napätia a zavedením Redonového drénu.

operacia_clenka_sukromna_klinika.jpg

Výhody použitia systému Mitek RigidFix®

Výhodou použitia systému Mitek RigidFix® a bioresorbovateľných materiálov je ich odskúšaná dobrá pevnosť počas fázy prihojovania a integrácie štepu. Odpadá nutnosť ďaľšej operácie na odstránenie fixačného materiálu, ako je tomu pri kovových skrutkách. Do budúcna v prípade poškodenia pri športovom úraze štepu je reoperácia v takomto teréne oveľa jednoduchšia.

 roztrhnutý krížový väzkrížny väz po plastike

Roztrhnutý krížny väz a krížny väz po plastike

Pooperačná rekonvalescencia:

Pacient prvých 24 hodín je sledovaný zdravotníckym personálom. Začína RHB pod jeho dozorom izometrickými cvičeniami /napínanie stehenného svalu/. Po týždni rehabilituje pod dozorom RHB sestry, stacionárny bicykel. Posiľňovňa – pedkopávanie a zakopávanie, izolovane každú nohu zvlášť. Najskôr s  vlastnou váhou, potom pridávanie záťaže. Po mesiaci možnosť behu po rovnom teréne. Vrátenie sa do plnej športovej záťaži po 4-6 mesiacoch.

 

 

Kontaktujte nás

Ak máte záujem o naše služby alebo máte nejaké otázky, môžete nás kontaktovať krátkou správou. Prípadne nás zastihnete na +421 (0)905 548 240 alebo +421 (0)34 / 773 1515 (stránka s kontaktom)

tento odkaz nemazat

MEDICon sa ešte viac približuje svojim klientom a pacientom. Aktuálne informácie nájdete už aj na Facebooku.

SME PRVÍ na Slovensku

Niektoré liečby a procedúry sme zaviedli ako prví na Slovensku.

mapaslovenska.png

 

 Vedeli ste?

zavolaj.png

Koho sme liečili?

balet.png

Balet Štátneho Divadla Košice

referencie1.jpg

Sergej Iegorov

3D Panorámy

 panorama.jpg

Pozrite si naše priestory

 • Artroskopie

  Profesionálna liečba

  koleno, členok, rameno, lakeť, karpálny kanál, zápästie

   

   

  detaily
 • Artroskopia

  v lokálnej anestéze

  • kolená
  • nie je nutné interné predoperačné vyšetrenie.
  detaily
 • Vyhlásenie

  Aktuálna prevádzka

  • Od 16. marca  obmedzujeme plánované operačné výkony na nevyhnutné - akútne prípady.

   

  detaily
 • Liečba päty

  liečba pätovej ostrohy

  • liečba pätovej ostrohy (Calcar Calcanei) a Haglundovej päty

   

  detaily
 • Plastika

  Predný krížny väz

  • rýchla regenerácia
  • bez barlí a cvičenia
  • bez ortézy

   

  detaily