Súkromná Klinika v Malackách
Neštátne zdravotnícke zariadenie

Konzultácie ZDARMA

Plastika predného krížneho väzu

Prečo robiť plastiku krížneho väzu?

Pokiaľ je koleno nestabilné, a  sú poškodené väzy kolena, tak vzniká väčší rozsah pohybu kolena, ktorý vedie k preťažovaniu predtým chránených štruktúr kolena /chrupaviek,menisku/,  možným podvrtnutiam a tým pádom skoršiemu opotrebeniu , či už úrazom alebo následkom chronických zmien..

S uvedenými symptómami jednoznačne doporučujeme plastiku LCA. Nestabilita kolena vedie k možným podvrtnutiam kolena, tým väčšiemu riziku poškodenia meniskov a chrupaviek, jedná sa o predartrotický stav kolena.    Operácia je indikovaná aj u pacientov vo vyššom veku, ktorí nemajú poškodenie meniskov a chrupaviek, a nie je deformované koleno /valgózne, varózne/. V týchto prípadoch plastika slúži ako prevencia pred poškodením chrupaviek v ďaľšom období.

Pod pojmom plastika predného krížneho väzu /LCA/ rozumieme nahradenie poškodeného a roztrhnutého predného krížneho väzu. Štep odoberáme od samotného pacienta (tzv. autoštep) metódou  BTB štep, čo znamená bone-tendon-bone : kosť-šľacha-kosť. Odoberá sa z prednej strany kolena, časť kosti tvorí blok z pately, ďalej stredná časť šľachy pately a nakoniec kostený blok z predného horného konca tíbie (holennej kosti). Iný typ štepu sa odoberá zo šliach svalov zadnej skupiny stehna a je tvorený len šľachou...

Operačný postup: 

Po odbere štepu nasleduje artroskopická príprava kĺbneho priestoru, odstránenie zvyškov roztrhnutého LCA a vytvorenie priestoru pre nový štep. Nasleduje zacielenie a navŕtanie tibialného (v hornej časti holennej kosti) a femorálneho kanálu (v dolnej časti stehennej kosti). Ich priemer je okolo 9 mm. Ďalej operácia pokračuje zavedením štepu do kanálov, s tým že vnútrokĺbnu časť štepu tvorí len samotná šľacha. Štep sa zavádza pod kontrolou artroskopickej kamery. Najprv sa zaistí femorálna časť štepu, pri použití metódy s Mitek RigidFix® sú to dva bioresorbovateľné piny, ktoré sa zavedú do otvorov predvŕtaných pod kontrolou cieliča . Prechádzajú kolmo na ťah štepu a jeho stred, tým ho pevne fixujú vo femorálnom kanáli. V ďaľšom kroku sa v miernej flexii kolena cca 90 o/  a ťahu za štep, sa zaisťuje štep v tibiálnom kanáli buď  titánovou skrutkou, alebo bioresorbovateľnou interferenčnou skrutkou. Operácia sa ukončuje artroskopickou kontrolou správneho uloženia štepu, jeho dostatočného napätia a zavedením Redonového drénu.

operacia_clenka_sukromna_klinika.jpg

Výhody použitia systému Mitek RigidFix®

Výhodou použitia systému Mitek RigidFix® a bioresorbovateľných materiálov je ich odskúšaná dobrá pevnosť počas fázy prihojovania a integrácie štepu. Odpadá nutnosť ďaľšej operácie na odstránenie fixačného materiálu, ako je tomu pri kovových skrutkách. Do budúcna v prípade poškodenia pri športovom úraze štepu je reoperácia v takomto teréne oveľa jednoduchšia.

 roztrhnutý krížový väzkrížny väz po plastike

Roztrhnutý krížny väz a krížny väz po plastike

Pooperačná rekonvalescencia:

Pacient prvých 24 hodín je sledovaný zdravotníckym personálom. Začína RHB pod jeho dozorom izometrickými cvičeniami /napínanie stehenného svalu/. Po týždni rehabilituje pod dozorom RHB sestry, stacionárny bicykel. Posiľňovňa – pedkopávanie a zakopávanie, izolovane každú nohu zvlášť. Najskôr s  vlastnou váhou, potom pridávanie záťaže. Po mesiaci možnosť behu po rovnom teréne. Vrátenie sa do plnej športovej záťaži po 4-6 mesiacoch.

 

 

Kontaktujte nás

Ak máte záujem o naše služby alebo máte nejaké otázky, môžete nás kontaktovať krátkou správou. Prípadne nás zastihnete na +421 (0)905 548 240 alebo +421 (0)34 / 773 1515 (stránka s kontaktom)

tento odkaz nemazat

MEDICon sa ešte viac približuje svojim klientom a pacientom. Aktuálne informácie nájdete už aj na Facebooku.

SME PRVÍ na Slovensku

Niektoré liečby a procedúry sme zaviedli ako prví na Slovensku.

mapaslovenska.png


Sme držiteľmi ochranej známky UNITED CLINIC

pre lekársky výskum, zdravotné strediská, lekárske služby, atď.

 Vedeli ste?

zavolaj.png

Koho sme liečili?

balet.png

Balet Štátneho Divadla Košice

referencie1.jpg

Sergej Iegorov

3D Panorámy

 panorama.jpg

Pozrite si naše priestory

 • Artroskopie

  Profesionálna liečba

  koleno, členok, rameno, lakeť, karpálny kanál, zápästie

   

   

  detaily
 • Novinka

  Telovýchovné lekárstvo

  • vyšetrenie na FTVŠ
  • výživové a výkonnostné poradenstvo
  detaily
 • Vyhlásenie

  Aktuálna prevádzka

  • Od 16. marca  obmedzujeme plánované operačné výkony na nevyhnutné - akútne prípady.

   

  detaily
 • Liečba päty

  liečba pätovej ostrohy

  • liečba pätovej ostrohy (Calcar Calcanei) a Haglundovej päty

   

  detaily
 • Plastika

  Predný krížny väz

  • rýchla regenerácia
  • bez barlí a cvičenia
  • bez ortézy

   

  detaily