Informácia

Ordinačné hodiny v Ambulancii chirurgie a úrazovej chirurgie:  Pondelok, Streda  8:00 - 13:00 , Piatok 8:00 - 12:30

Súkromná Klinika v Malackách
Neštátne zdravotnícke zariadenie

Konzultácie ZDARMA

Otorinolaryngologia

1. Zväčšenie hltanovej mandle „ nosné mandle“

Hltanová mandľa je lymfatické tkanivo v nosohltane. Jej nález je fyziologický v detskom veku. Neskôr v puberte sa postupne zmenšuje až vymizne. Zväčšenie tohto tkaniva nastáva po opakovaných zápaloch, infektoch horných dýchacích orgánov, niekedy na konštitučnom základe. Ak pôsobí zväčšená hltanová mandľa ako prekážka pri dýchaní cez nos, zhoršuje transport hlienov z nosovej dutiny, upcháva sluchové trubice a tým vedie k opakovaným zápalom stredného ucha alebo zatekanie hlienov spôsobuje kašeľ je indikované jej odstránenie.

Hltanovú mandľu v našom centre odstraňujeme v celkovej anestézii pod kontrolou zraku pomocou optiky napojenej na monitor. Špeciálnym prístrojom, tzv. shaverom tkanivo mandle postupne zrežeme a odsajeme. Výhodou tejto metódy je šetrné odstránenie celej mandle pod kontrolou zraku, minimálne riziko poškodenia okolitých štruktúr a presná kontrola prípadného krvácania. Dieťa je po dvoch hodinách po operácii čulé a do troch hodín môže byť prepustené do domáceho liečenia. Deti väčšinou nemajú bolesti, nemajú problém prijímať stravu. Krvácanie je pri tomto výkone zriedkavé.

2. Chrápanie a tzv. syndróm spánkového apnoe

Chrápanie je zvuk, ktorý vzniká pri porušenom prúdení vzduchu dýchacími orgánmi počas spánku. Príčinou chrápania je zúženie alebo deformita dýchacích orgánov. Môže ísť o deformitu nosovej priehradky, nosové polypy, chronický zápal sliznice nosa a prínosových dutín, u detí o zväčšenú hltanovú „ nosnú“ mandlu, o zväčšené podnebných mandlí, vlajúce mäkké podnebie, predĺžený čapík a iné. Často bývajú postihnutí pacienti s nadváhou. Chrápanie nie je zdraviu škodlivé, ide skôr o sociálny problém, chrápajúci totiž vyrušuje svojím chrápaním okolie. Ak však prichádza počas spánku k opakovanej, niekoľko sekúnd trvajúcej, zástave dýchania – tzv sleep apnoe syndrómu ide o vážnejší stav, ktorý pacienta ohrozuje na zdraví.

V indikovaných prípadoch možno riešiť problém chrápania a sleep apnoe syndrómu chirurgickou korekciou deformít a zmien v oblasti nosa, nosohltana, hltana. V našom centre vieme riešiť prípadnú príčinu chrápania plastikou nosovej priehradky, zmenšením objemu dolných nosových mušlí, odstránením polypov v nosovej dutine, plastikou mäkkého podnebia a čapíka a podobne. Operácie robíme podľa rozsahu v celkovom aj lokálnom umŕtvení. Pacient je po takýchto typoch výkonu po dvoch hodinách čulý, schopný byť prepustený do domáceho liečenia. Domáce liečenie trvá zväčša 5-7 dní.

3. Plastika nosovej priehradky

U pomerne veľkej časti dospelej populácie možno nájsť rôzny stupeň vybočenia resp. deformity nosovej priehradky. Ak takýto stav nenarúša primerané prúdenie vzduchu nosovou dutinou, človek nepociťuje žiadne ťažkosti. Ak je deformita výraznejšia spôsobuje zhoršené dýchanie cez nos, pocit sucha v nosovej dutine, pocit kontinuálnej nádchy. Deformita bráni normálnej ventilácii a drenáži hlienu v oblasti nosovej dutiny a v takomto priestore sa ľahšie rozvinú a dlhšie trvajú aj bežné infekcie. Často vedú tieto zmeny k zneužívaniu tzv. kvapiek do nosa, ktoré po určitej dobe stav ešte zhoršujú.

Plastika nosovej priehradky – tzv. septoplastika je postup pri ktorom v celkovej anestézii chirurgicky napravujeme vybočenie, resp. deformitu priehradky. Výkon je nebolestivý, komplikácie vo forme zápalu alebo krvácania sú zriedkavé . Pacient odchádza do domáceho ošetrenia po 2-3 hodinách od ukončenia operácie. Do nasledujúceho dňa je v nose vložená tamponáda , 7 dní sú v nose všité plastikové fólie - splinty . Tie sa bez ťažkostí odstránia pri kontrole na ambulancii.

4. Sťažené dýchanie cez nos pri hypertrofii.

Zväčšení dolných nosových mušlí.

Pomerne častou príčinou sťaženého dýchania nosom sú následky dlhodobého, resp. neliečeného chronického zápalu nosovej sliznice. Ten môže byť podmienený opakovanými vírusovými a a bakteriálnymi zápalmi, alergiou ale aj deformitou nosovej priehradky. Často vzniká aj dlhodobým zneužívaním nosových kvapiek.
V našom centre používame na šetrné zmenšenie hypertrofovaných dolných nosových mušlí sondu ktorá pracuje na základe vysokofrekvenčných elektromagnetických vĺn. Sondu zavádzame pod sliznicu a tým ju chránime. Vlastným efektom je potom zmenšenie podslizničných štruktúr a tým zväčšenie priestoru v nosovej dutine. Výkon robíme väčšinou v celkovej anestézii, možno ho ale vykonať aj v lokálnom znecitlivení. Po 2-3 hodinách po výkone môže byť pacient prepustený do domáceho liečenia. Po výkone sa nosová dutina premasťuje a vyplachuje nosovými sprejmi.

5. Chronické zápaly nosa a prínosových dutín

Opakované zápaly nosa a prínosových dutín, alergia, dlhodobé pôsobenie škodlivín životného prostredia a patologické zmeny v nosovej dutine môžu postupne viesť k zmenám, ktoré vyústia do chronického zápalu nosa a prínosových dutín. Tie sa prejavia sťaženým dýchaním, zatekaním hlienov do nosohltana, zhoršením resp. stratou čuchu. Príčinou je chorobná zmena sliznice nosa a prínosových dutín, v niektorých prípadoch aj s tvorbou polypov.

V našom centre vykonávame operácie nosa a prínosových dutín pomocou techniky FESS – funkčnej endoskopickej chirurgie nosa a prínosových dutín. Pod kontrolou optiky zavedenej do nosovej dutiny alebo PND špeciálnymi nástrojmi odstraňujeme zmenenú sliznicu, odstraňujeme polypy, cysty a tým vytvárame podmienky k návratu pomerov do prirodzeného stavu . Výkon sa robí v celkovej anestézii. Pacient je schopný prepustenia do domáceho liečenia 2-3 hodiny po výkone. Počas operácie sa podľa rozsahu výkonu vkladá do nosovej dutiny tamponáda. Tá sa odstráni s odstupom niekoľkých dní pri kontrole na ambulancii.

TIP: Máme vlastných detských anesteziológov.
(Zuzana Tomová)

Kontakt

MUDr Branislav Zdražil - jednodňová otorinolaryngologia

Tel: 0905 747 687

EMAIL (alebo použite kontaktný formulár)

Viac sa dozviete na www.orlzdrava.sk

tento odkaz nemazat

MEDICon sa ešte viac približuje svojim klientom a pacientom. Aktuálne informácie nájdete už aj na Facebooku.

SME PRVÍ na Slovensku

Niektoré liečby a procedúry sme zaviedli ako prví na Slovensku.

mapaslovenska.png

 

 Vedeli ste?

zavolaj.png

Koho sme liečili?

balet.png

Balet Štátneho Divadla Košice

referencie1.jpg

Sergej Iegorov

3D Panorámy

 panorama.jpg

Pozrite si naše priestory

 • Artroskopie

  Profesionálna liečba

  koleno, členok, rameno, lakeť, karpálny kanál, zápästie

   

   

  detaily
 • Artroskopia

  v lokálnej anestéze

  • kolená
  • nie je nutné interné predoperačné vyšetrenie.
  detaily
 • Vyhlásenie

  Aktuálna prevádzka

  • Od 16. marca  obmedzujeme plánované operačné výkony na nevyhnutné - akútne prípady.

   

  detaily
 • Liečba päty

  liečba pätovej ostrohy

  • liečba pätovej ostrohy (Calcar Calcanei) a Haglundovej päty

   

  detaily
 • Plastika

  Predný krížny väz

  • rýchla regenerácia
  • bez barlí a cvičenia
  • bez ortézy

   

  detaily