Súkromná Klinika v Malackách
Neštátne zdravotnícke zariadenie

Konzultácie ZDARMA

Tréning fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina

Nie každé dieťa prichádzajúce do školy, je rovnako dobre "vybavené " na učenie sa čítať. Výskumom sa zistilo, že okolo 50 % tých detí, ktoré mali ťažkosti s rečou v ranom a predškolskom veku, má ťažkosti v učení, najmä čítaní a písaní. Jazykové nedostatky sa potom premietajú do kvality čítania a písania, ale aj porozumenia a zapamätania si čítaného a počutého v škole. Takýto žiak rýchlo stráca o čítanie aj o učenie záujem. Toto samozrejme neskôr ovplyvňuje vývin jeho osobnosti, záujmov a motivácie na vzdelávanie.

Metodika tréningu fonematického uvedomovania je určená najmä pre deti predškolského veku. Ako sme spomínali, deti s ťažkosťami v oblasti hovorenej reči (s oneskoreným vývinom reči, a narušeným vývinom reči, s mentálnym postihnutím a pod.) sú ,,kandidátmi“ na ťažkosti v učení. Preto bola vytvorená táto metodika, slúžiaca na prevenciu pred možnými budúcimi ťažkosťami v čítaní. Fonematické uvedomovanie je veľmi dôležitá schopnosť, ktorú dieťa potrebuje, aby sa naučilo v škole bez problémov čítať a písať.

Metodika je rozpracovaná do 30 lekcií, každá v trvaní okolo 45 minút. Deti dostanú svoje prvé šlabikáre, do ktorých aj kreslia a vyfarbujú obrázky. Pracujeme pri tabuli, používame grafické schémy slov a farebné žetóny, ktoré deťom napomáhajú pri rozvoji schopnosti fonematického uvedomovania. Všetko prebieha formou hier a súťaží v malých skupinkách, čo deti veľmi motivuje k výkonu. Výkon každého je však hodnotený osobitne: deti neporovnávame navzájom, ale hodnotíme ich pokrok.

Ku koncu tréningu sa deti naučia deliť slová na slabiky, rozlišovať hlásky v slovách, poznajú, čím sa líšia samohlásky a spoluhlásky, a taktiež odlišujú tvrdé a mäkké spoluhlásky. Môžeme povedať, že deti nadobúdajú celkom nové znalosti o jazyku a rozvíjajú svoj jazykový cit. Okrem toho sa z predškolákov stanú malí žiaci, ktorí spoznajú pravidlá komunikácie v triede počas učenia. Naučia sa spolupracovať v skupinke aj vo dvojiciach, vedieme ich k tvorivému a samostatnému mysleniu.

Takýto tréning jazykových schopností ide ďaleko za hranice pôvodného zámeru - rozvíjania schopností fonematického uvedomovania. Výrazne rozvíja osobnosť, jazykový potenciál detí a je výbornou prípravou na školu. Odporúčame ho rodičom predškolákov, ktorí chcú pomôcť svojmu dieťaťu k dobrému štartu do školy. Obzvlášť účinný je ale pre deti, ktoré sú menej "zrelé" pre školu a ktorých dobrý štart môže byť ohrozený.

Ordinačné hodiny:

Pondelok 8:30 -16:30 (terapie 9:00 -16:00)
Utorok 8:30 – 16:30 (terapie 9:00 -16:00)
Streda 10:30 – 18:30 (terapie 11:00 -18:00)
Štvrtok 8:30 – 16:30 (terapie 9:00 -16:00)

KONTAKT

Mgr. Barbora Jurkovičová
 


 

Kontaktujte nás

Ak máte záujem o naše služby alebo máte nejaké otázky, môžete nás kontaktovať krátkou správou. Prípadne nás zastihnete na +421 (0)905 548 240 alebo +421 (0)34 / 773 1515 (stránka s kontaktom)

tento odkaz nemazat

MEDICon sa ešte viac približuje svojim klientom a pacientom. Aktuálne informácie nájdete už aj na Facebooku.

SME PRVÍ na Slovensku

Niektoré liečby a procedúry sme zaviedli ako prví na Slovensku.

mapaslovenska.png


Sme držiteľmi ochranej známky UNITED CLINIC

pre lekársky výskum, zdravotné strediská, lekárske služby, atď.

 Vedeli ste?

zavolaj.png

Koho sme liečili?

balet.png

Balet Štátneho Divadla Košice

referencie1.jpg

Sergej Iegorov

3D Panorámy

 panorama.jpg

Pozrite si naše priestory

 • Artroskopie

  Profesionálna liečba

  koleno, členok, rameno, lakeť, karpálny kanál, zápästie

   

   

  detaily
 • Novinka

  Telovýchovné lekárstvo

  • vyšetrenie na FTVŠ
  • výživové a výkonnostné poradenstvo
  detaily
 • Vyhlásenie

  Aktuálna prevádzka

  • Od 16. marca  obmedzujeme plánované operačné výkony na nevyhnutné - akútne prípady.

   

  detaily
 • Liečba päty

  liečba pätovej ostrohy

  • liečba pätovej ostrohy (Calcar Calcanei) a Haglundovej päty

   

  detaily
 • Plastika

  Predný krížny väz

  • rýchla regenerácia
  • bez barlí a cvičenia
  • bez ortézy

   

  detaily